Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023, czym tak naprawdę jest?
KFS Stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego Pracowników i Pracodawców. Projekt umożliwia uzyskanie dofinansowania w wysokości 80% kosztów kształcenia ustawicznego. W przypadku mikroprzedsiębiorstw dofinansowanie wynosi 100%.
O środki KFS może starać się Pracodawca, który:
- zatrudnia Pracowników w oparciu o umowę o pracę;
- nie wykorzystał pomocy de minimis w wysokości 200 tyś. euro w obecnym roku kalendarzowym. Także nie wykorzystał w dwóch poprzedzających go latach kalendarzowych;
- spełnia jeden z priorytetów wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2022.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023 – Priorytety wydatkowania (podstawy):
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających
cudzoziemców.
Ma na celu wsparcie pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Pod uwagę brana jest sytuacja migracyjną w kraju i zapotrzebowanie na szkolenia dla cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy. - Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy.
Ma na celu wsparcie w przygotowaniu osób pracujących do podejmowania pojawiających się nowych wyzwań. Wyzwania które niosą za sobą postęp techniczny czy pojawiające się problemy np. nowe technologie związane z kryzysem energetycznym czy zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub
województwie zawodach deficytowych.
Ma na celu zapobieganie odchodzeniu z rynku pracy osób posiadających niewystarczające kwalifikacje czy też kwalifikacje niedostosowane do nowych potrzeb pracodawcy oraz przygotowanie kadr stosownie do potrzeb lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2023 – (Rezerwy):
- A. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorców społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Ma na celu ułatwienie podnoszenia wiedzy i umiejętności pracowników wymienionych podmiotów, co przełoży się na jakość procesu reintegracji oraz na zwiększanie szans na zatrudnienie uczestników korzystających z tych usług. - B. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Ma na celu wsparcie grup pracowników najmniej aktywnych w poszukiwaniu szkoleń, a co za tym idzie, najrzadziej korzystających ze wszelkich form kształcenia ustawicznego oraz najbardziej narażonych na utratę pracy. - Rezerwy KFS 2023 to szansa na wsparcie kształcenia ustawicznego dla ciebie.
- C. Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
Ma na celu wsparcie w przygotowaniu kadr w obszarach i branżach uznanych za strategiczne dla rozwoju danego powiatu czy województwa. - D. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia. Opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
Ma na celu ułatwienie podnoszenia kwalifikacji wymienionych grup pracowników i zwiększenia liczby nauczycieli instruktorów zawodu.
Jeśli posiadasz dodatkowe pytania. Zapraszamy do kontaktu. Zespół AYPRIME oferuje pełne wsparcie podczas realizacji projektu.
