Polska z dniem 1 lipca 2021 roku wprowadziła unijne rozwiązanie jakim jest pakiet VAT e-commerce. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że nowe przepisy wstrzymują napływ paczek bez VAT do Unii Europejskiej. Wprowadzone przepisy upraszczają również formalności związane z handlem internetowym.

Pod względem formalnym wszystko jest poprawne. Wbrew tej opinii istnieje wiele opcji dla tzw. kombinatorów. Towary sprowadzane z za granicy trafiają na przeróżne platformy sprzedażowe w internecie. W takiej sytuacji wystarczy sama deklaracja sprzedawcy dotycząca rozliczania VAT’u zgodnie z prawem. Oczywiście istnieją pozytywne wyjątki jednak problem jest dość złożony…

– Unijny projekt VAT e-commerce spowodował uszczelnienie podatkowe, ale nie załatwił sprawy kompleksowo. Oczywiście wiele osób znalazło sposoby na obejście nowych przepisów i regulacji. W sieci wisi bardzo duża liczba podejrzanych ofert na różnego rodzaju sprzęt elektroniki użytkowej. Zaczynając od smartfonów i telewizorów kończąc na drukarkach i telewizorach.

Jego zdaniem odpowiednim rozwiązaniem, które może nie wyeliminuje problemu w pełni, ale znacznie ograniczy działalność podatkowych oszustów, byłoby wprowadzenie przez platformy handlowe rzetelnej weryfikacji sprzedawców.

Zdaniem specjalistów od VAT odpowiednim rozwiązaniem, rozwiązaniem byłoby wprowadzenie rzetelnej platformy handlowej weryfikującej sprzedawców.

Takie platformy powinny sprawdzać sprzedawców pod kątem stron internetowych, czyli wymagać potwierdzenia dotyczącego odprowadzania podatków w kraju, którym handluje. Platforma miałby także etap weryfikacji poprawności danych firmy.

VAT