Relaks po intensywnym dniu w pracy

W dobie pandemii i pracy zdalnej zauważono, że osoby zmuszone do pracy zdalnej oraz godzenia obowiązków domowych wraz z opieką nad dziećmi zrobiły się bardziej nerwowe. Nic w tym dziwnego skoro z dnia na dzień staliśmy się uwięzieni we własnym mieszkaniu a wygospodarowanie przestrzeni dla siebie graniczyło z cudem. Dodatkowo praca 8-16 potem sprawy domowe a już nie wspominając o ewentualnych zakupach czy przygotowaniu posiłków dla rodziny graniczy z cudem aby znaleźć w tym wszystkim czas dla siebie. Nie musicie  Nas przekonywać gdyż doskonale rozumiemy, że zwyczajnie jesteśmy wykończeni.

 Właśnie dlatego chcieliśmy podzielić się z Wami naszymi metodami na zrelaksowanie się po całym dniu w „biegu”:

  • Sport
  • Medytacja
  • Brak dostępu do sprzętu
  • Czytanie książki
  • Drzemki

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Korzystając z okazji wczesnych ranków zachęcamy was do porannej, chociaż 15min przebieżki w koło bloku. Podczas wysiłku fizycznego przyspiesza akcja serca oraz oddech. Organizm, który naturalnie stopniowo wybudza się rano ze stanu spoczynku otrzymuje nagły bodziec. Dotlenieniu ulegają mięśnie i mózg. Dzięki czemu mamy również więcej energii.

Medytacja to ćwiczenie umysłowe. Trzeba skupić się na oddechu, wyciszyć się oraz przestać myśleć o wszystkim. Usiąść wygodnie, wyprostować plecy, zamknąć oczy i nich dzieje się magia. Na początku zacznij chociaż od 3min, a później w miarę twoich możliwości wydłużaj sobie czas. Medytacja pomaga w wyrzuceniu z siebie nadmiernego stresu, który towarzyszy nam każdego dna.

Kolejnym naszym sposobem na wyciszenie się jest detoks informacyjny. Wracając do domu Wyłączamy wszystkie sprzęty, które używamy do pracy oraz te gdzie przychodzą powiadomienia. Telewizor również pozostaje wyłączony. Niestety sprzęty te w dużej mierze przyczyniają się do powielania złych nawyków. Uwierzcie nam, że gdy wrócimy do domu i włączymy sobie swoją ulubioną muzykę, usiądziemy na ulubionym fotelu,  będziemy o wiele bardzie zrelaksowani.

Zdecydowanie jednym z najlepszych naszych sposobów na odprężenie się po ciężkim dniu w pracy jest książka. Uwielbiam te wersji papierowej. Można je dotknąć, często poczuć ich zapach oraz wczuć się w fabułę, postacie. Czytanie dodatkowo rozwija naszą wyobraźnie i wzbogaca słownictwo. Nie może zabrakną w waszym domu dobrej literatury!

Drzemki inaczej zwane Power Nap są wskazane dla naszej efektywności. Już dawno naukowcy dowiedli, ze szybkie drzemki korzystnie wpływają dla naszego zdrowia. Te krótkie drzemki szybko regenerują organizm, ponoszą poziom energii, poprawiają koncentrację i produktywność. Ważne by nie trwały dłużej niż 20-30 minut. Nie chodzi o to by zapaść w głęboki sen, wystarczy jeśli zamkniemy oczy i poleżymy w lekkim półśnie.

A jeśli te wszystkie metody to tylko słabo działające półśrodki to polecamy chociaż jeden dzień wolnego! Spędźcie go tak jak Wam się tylko wymarzy…  Udanego relaksu!

praca